„Służba Zdrowia” nr 51-66 z 13 lipca 2017 r.


archiwum 2017
 
Zobaczymy, co usłyszeliśmy
Renata Furman

Znana to prawda, że ludzie na ogół widzą to, co chcą zobaczyć i słyszą to, co chcą usłyszeć. Przez wiele miesięcy mniej lub bardziej entuzjastycznie, z większym lub mniejszym politycznym rozgorączkowaniem prowadzone były dyskusje na temat rychłego rozwiązania Narodowego Funduszu Zdrowia.


/ Zobaczymy, co usłyszeliśmy / Renata Furman
 
Szczyt Zdrowie 2017
Małgorzata Solecka

Czy przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia nowe rozwiązania systemowe to rewolucja, reforma czy tylko korekta systemu? Jakie będą skutki zmian, jakkolwiek je nazwiemy? Czy Polska ma politykę lekową? Jak jesteśmy przygotowani na nadciągające tsunami onkologiczne i dlaczego wcale, przynajmniej w wymiarze organizacyjnym? Szczyt Zdrowie 2017, konferencja odbywająca się już po raz piąty, mnożył pytania i nie na wszystkie dał jednoznaczne odpowiedzi.


/ Szczyt Zdrowie 2017 / Małgorzata Solecka
 
Zwroty akcji
Małgorzata Solecka

Powiedzieć, że ostatnie tygodnie obfitowały w dramatyczne zwroty akcji, jeśli chodzi o (ciągle domniemane) kierunki zmian w ochronie zdrowia, to nic nie powiedzieć. W połowie czerwca Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycję legalizacji komercyjnego leczenia w szpitalach publicznych. 1 lipca zaś prezes Jarosław Kaczyński odwołał likwidację NFZ. Ten brak zmiany może być największą, i na razie najlepszą, „reformą” obecnego ministra zdrowia.


/ Zwroty akcji / Małgorzata Solecka
 
Burza… i po burzy
Marek Balicki

Traktowanie współpłacenia jako źródła dodatkowych środków dla systemu jest jednak nieporozumieniem. Iluzoryczne 2 mld zł rocznie, które miały wpłynąć do szpitali w wyniku ostatnio planowanych opłat nie poprawią sytuacji


/ Burza… i po burzy / Marek Balicki
 
Mamy sieć. I co dalej?
Małgorzata Solecka

Spośród 912 podmiotów, które w tej chwili mają kontrakt na leczenie szpitalne, do sieci zakwalifikowało się 593. Poza siecią znalazło się pod koniec czerwca aż 319 podmiotów, ale dysponujących jedynie niespełna 8 tysiącami łóżek. Można zakładać, że po odwołaniach, a przede wszystkim w wyniku decyzji indywidualnych, liczba szpitali sieciowych jeszcze wzrośnie. To pozwala na postawienie zasadniczego pytania: po co nam ta sieć?


/ Mamy sieć. I co dalej? / Małgorzata Solecka
 
NFZ ma być w lepszej kondycji. Zyskają szpitale
Aleksandra Kurowska

Jak już wiadomo, PiS nie zamierza zlikwidować Funduszu w tym roku ani nawet w przyszłym. Zajmie się tym w jeszcze kolejnej kadencji – jak wynika z zapowiedzi szefa partii. Fundusz będzie więc działał dalej, a pod koniec czerwca był już znany projekt jego planu finansowego na przyszły rok. Jest dość optymistyczny.


/ NFZ ma być w lepszej kondycji. Zyskają szpitale / Aleksandra Kurowska
 
Nocno-świąteczne dylematy
Maciej Biardzki

Pomysł uwolnienia szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć od zapełniających je wieczorami i w wolne dni pacjentów z banalnymi schorzeniami, wydaje się dryfować w bardzo złym kierunku.


/ Nocno-świąteczne dylematy / Maciej Biardzki
 
Pacjenci wolą szpital
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Ponad połowa pacjentów Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych nie powinna tam trafić. Czy przeniesienie oddziałów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do szpitala uzdrowi sytuację, czy może przeniesie punkt zapalny z SOR na NiŚOZ?


/ Pacjenci wolą szpital / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Nocna pomoc
Marek Nowicki

Ministerstwo Zdrowia, wciskając szpitalom nocną pomoc nie pomaga pacjentom, tylko jeszcze bardziej komplikuje sytuację. NPL będzie oczywiście drożej kosztować w szpitalach niż poza nimi


/ Nocna pomoc / Marek Nowicki
 
Rządowe podwyżki w zdrowiu
Aleksandra Kurowska

Mimo zgłaszanych poprawek i protestów, ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych została przyjęta przez parlament w kształcie proponowanym przez rząd. Nastroje jednak nie stygną.


/ Rządowe podwyżki w zdrowiu / Aleksandra Kurowska
 
Ruchy Browna
Andrzej Sośnierz

Skąd u ministrów zdrowia taka chęć, takie parcie do podporządkowania sobie wszystkiego? Przecież już po kilku miesiącach sprawowania urzędu powinni się zorientować, że nie są w stanie efektywnie zarządzać wszystkim


/ Ruchy Browna / Andrzej Sośnierz
 
Onkologia: czas refleksji
Małgorzata Solecka

Pakiet onkologiczny zadłużył centra onkologii już na blisko miliard złotych. Straty rosną w zastraszającym tempie, a kierujący tymi placówkami alarmują, że bez pilnych zmian w zakresie finansowania świadczeń oraz organizacji leczenia onkologicznego, szpitale specjalistyczne staną się bankrutami.


/ Onkologia: czas refleksji / Małgorzata Solecka
 
Zdrowie dzieci według PiS
Aleksandra Kurowska

Resort zdrowia ogłosił swoje plany dotyczące medycyny szkolnej. Na razie tylko w formie założeń, ale kierunek wydaje się słuszny.


/ Zdrowie dzieci według PiS / Aleksandra Kurowska
 
Marihuana: wykastrowany przełom
Aleksandra Kurowska

Preparaty z konopi indyjskich zaczną być dostępne w polskich aptekach. Tak przewiduje przyjęta przez sejm w czerwcu br. ustawa. Mocno jednak okrojona w stosunku do pierwotnych założeń.


/ Marihuana: wykastrowany przełom / Aleksandra Kurowska
 
Jest o czym dyskutować
Witold Paweł Kalbarczyk

Wstrzymanie konsultacji projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej i skierowanie go do „dodatkowych analiz” w Ministerstwie Zdrowia to jedyna reakcja, jakiej można się było spodziewać po premier Beacie Szydło, zaskoczonej i zdenerwowanej tym, że minister zdrowia wprowadził jej rząd i ją osobiście „na minę” potencjalnie nierównego dostępu do świadczeń zdrowotnych realizowanych w SPZOZ-ach. Tymczasem kontrowersyjna korekta jednego z artykułów ustawy de facto nie wnosiłaby niczego nowego do istniejącego stanu prawnego.


/ Jest o czym dyskutować / Witold Paweł Kalbarczyk
 
Podpiszmy polityczny pakt wakacyjny
Zuzanna Dąbrowska

Dla osób aktywnych urlop to często wyzwanie. O tym, jak nauczyć się odpoczywać, nawet wtedy gdy, pomimo wakacji, politycy nie dają nam wytchnienia, rozmawiamy z dr. Markiem Balickim – psychiatrą i byłym ministrem zdrowia.


/ Podpiszmy polityczny pakt wakacyjny / Zuzanna Dąbrowska
 
W SM najważniejszy jest czas
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Sytuacja pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) poprawia się, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. W tej chorobie szczególnie liczy się czas, stąd tak ważny jest dostęp do leczenia i skrócenie okresu oczekiwania, jaki upływa od diagnozy do rozpoczęcia terapii, poprawa organizacji leczenia oraz wzrost poziomu wiedzy pacjentów i lekarzy na temat tego schorzenia.


/ W SM najważniejszy jest czas / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Prestiżowa praca nie tylko dla lekarzy
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

AstraZeneca, jeden z największych na świecie koncernów biofarmaceutycznych ogłosił niedawno rozszerzenie swojej działalności i kolejne inwestycje w kadrę polskich specjalistów, prowadzących międzynarodowe badania nad przełomowymi lekami. Firma zatrudni dodatkowo ponad 250 osób i w ten sposób stworzy, gigantyczny jak na warunki polskie, zespół osób zarządzających badaniami klinicznymi na całym świecie. Niejednokrotnie jednostkowe budżety takich programów badawczych przekraczają sumę 400 mln zł.


/ Prestiżowa praca nie tylko dla lekarzy / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Najciekawsze apki medyczne
Krzysztof Boczek

Smartfony rewolucjonizują medycynę prawie tak jak wynalezienie penicyliny. Co roku pojawia się kilkaset nowych aplikacji medycznych, które bardzo ułatwiają życie pacjentom i pomagają lekarzom w ich pracy. Prezentujemy kilka najciekawszych.


/ Najciekawsze apki medyczne / Krzysztof Boczek
 
Rozwiń szpital, polując na niebieskiego ptaka
Małgorzata Solecka

Jestem dyrektorem szpitala. I marzę o łopacie. Takiej zwykłej, do pracy w ogrodzie. Niestety, chyba ze względów sanitarnych po przekopaniu jednej grządki sprzęt trzeba zutylizować. Brak wystarczającej liczby łopat nieodwołalnie sparaliżuje moją klinikę. Chodzę więc po szpitalnych korytarzach i wysyłam podprogowe wiadomości: najlepszy dowód wdzięczności to łopata. Ewentualnie dwie!


/ Rozwiń szpital, polując na niebieskiego ptaka / Małgorzata Solecka
 
Zabieg chirurgiczny u pacjenta przyjmującego NOAC
Marcin Wełnicki

Doustne antykoagulanty nowej generacji (NOAC), przede wszystkim rywaroksaban i dabigatran, są w naszym kraju stosowane coraz częściej. Zarejestrowane pierwotnie do profilaktyki powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów po operacjach ortopedycznych, obecnie najczęściej ordynowane są pacjentom z migotaniem przedsionków, a także w ramach leczenia zakrzepicy żył głębokich i/lub zatorowości płucnej. Oba wskazania mają charakter przewlekły, coraz częściej zdarzają się więc sytuacje, w których lekarz musi szybko podjąć decyzję odnośnie do modyfikacji leczenia przeciwkrzepliwego przed zabiegiem chirurgicznym. Poważnym wyzwaniem jest również konieczność przeprowadzenia pilnego zabiegu u pacjenta przyjmującego NOAC.


/ Zabieg chirurgiczny u pacjenta przyjmującego NOAC / Marcin Wełnicki
 
Clostridium difficile: od herbaty po… przeszczep stolca
Anna Kołodziejska

Beztlenowa laseczka Clostridium difficile to znany czynnik ryzyka uciążliwych biegunek u osób poddanych antybiotykoterapii. Zakażenia tą bakterią stanowią najczęstszą przyczynę biegunek u pacjentów hospitalizowanych.


/ Clostridium difficile: od herbaty po… przeszczep stolca / Anna Kołodziejska
 
Cenię sobie seryjny kontakt z pacjentem
Barbara Mietkowska

Jakub Sienkiewicz bycie neurologiem uważa za wielką przyjemność, ale na równi stawia występy sceniczne. Doktor nauk medycznych i literat, specjalista od choroby Parkinsona i autor piosenek, członek Movement Disorder Society i lider zespołu Elektryczne Gitary. Lekarz i muzyk w jednym zdradza w rozmowie z Barbarą Mietkowską, jak udaje mu się pogodzić swoje dwie pasje, tę do medycyny i do życia artysty.


/ Cenię sobie seryjny kontakt z pacjentem / Barbara Mietkowska


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot