„Służba Zdrowia” nr 34-42 z 21 maja 2020 r.


archiwum 2020
 

Diagnostyka laboratoryjna:

Potrzebna wizja diagnostyki na dekady
Ewa Szarkowska

– Społeczeństwo informowane jest o testach, co złudnie wskazuje, że jest to szybka procedura. Nic bardziej mylnego. Mówimy o specjalistycznych procedurach badawczych, które wcale do szybkich nie należą. Stawiając za wszelką cenę na ilość, a nie na jakość, możemy uzyskać efekt fałszywego poczucia bezpieczeństwa, a tego my jako diagności byśmy nie chcieli – mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.


Diagnostyka laboratoryjna: / Potrzebna wizja diagnostyki na dekady / Ewa Szarkowska
 
Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz

Z Renatą Kasprzyk, prezes firmy Queisser Pharma Poland, rozmawia Iwona Schymalla.


/ Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz /
 
Czym są diagnozy pielęgniarskie?
Katarzyna Cichosz

Rozmowa z dr hab. n. o zdr., mgr piel. Aleksandrą Gaworską-Krzemińską, dyrektorem Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pielęgniarstwa.


/ Czym są diagnozy pielęgniarskie? / Katarzyna Cichosz
 
Co po pandemii?
Renata Furman

Rząd powoli rozmraża gospodarkę. Pandemia COVID-19 prędzej czy później przejdzie do historii. To traumatyczne doświadczenie z pewnością przyczyni się do rozwoju nauk medycznych, będzie pożywką dla wszelkiego rodzaju analiz socjologicznych, psychologicznych, stanie się, być może, materią dla literatów i twórców filmowych. Ale rodzi się też szereg pytań o to, co po pandemii.


/ Co po pandemii? / Renata Furman
 
W balansie, na rozdrożu
Małgorzata Solecka

O koronawirusie wiemy ciągle zbyt mało, ale o jego skutkach – coraz więcej. Przede wszystkim dla gospodarki i życia społecznego. Już wiadomo, że recesja w tym roku jest nieunikniona. I choć Polska, według Komisji Europejskiej, odczuje załamanie gospodarcze najmniej, to i tak prognozy spadku PKB oscylują wokół 4 procent. – Gospodarka musi ruszyć, żeby były pieniądze na leczenie chorób innych niż COVID-19 – przekonuje minister zdrowia.


/ W balansie, na rozdrożu / Małgorzata Solecka
 
Zmieńmy model walki z epidemią!
Andrzej Sośnierz

Epidemię można znacząco przytłumić w ciągu około 4 tygodni. Tymczasem znosimy ograniczenia w najmniej odpowiednim momencie, wydaje nam się, że już opanowaliśmy epidemię.


/ Zmieńmy model walki z epidemią! / Andrzej Sośnierz
 
Czego nam brakuje?
Małgorzata Solecka

Paradoks: Polska, biorąc pod uwagę liczbę potwierdzonych przypadków zakażenia na milion mieszkańców, śmiało może aspirować do grupy państw, które z koronawirusem poradziły sobie lepiej niż gorzej. Ba, nawet całkiem dobrze. Ale mimo to, zdaniem ECDC a także organizacji EndCoronavirus, należymy do grupy krajów, w których epidemia daleka jest od wygaśnięcia.


/ Czego nam brakuje? / Małgorzata Solecka
 
Alfabet pandemii
Małgorzata Solecka

Z epidemią będziemy żyć jeszcze wiele miesięcy, ale to te pierwsze zapamiętamy najlepiej. Od końca lutego koronawirus zawładnął zbiorową wyobraźnią, nawet jeśli na początku nie wszyscy – z ministrem zdrowia na czele – dowierzali, z czym przyjdzie nam się mierzyć. Dziś o koronawirusie wiemy ciągle mało, ale jednak dużo więcej. Dużo też dowiedzieliśmy się sami o sobie, jako o społeczeństwie, państwie, wspólnocie.


/ Alfabet pandemii / Małgorzata Solecka
 
Zawieszeni
Małgorzata Solecka

Aplauz i hejt. Obiecane dodatki i ścięte wynagrodzenia. Deklaracje i rzeczywistość. Personel medyczny, od lat funkcjonujący w systemie, w którym zapowiedzi znacząco rozmijają się z faktami, może mieć poczucie, że problem – dysonans – narasta. Ile można znieść słów, których nie potwierdzają czyny?


/ Zawieszeni / Małgorzata Solecka
 
Eksperci o alergiach w dobie pandemii
Mariusz Kielar

Na początku kwietnia grupa ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego opublikowała wytyczne dotyczące zalecanego postępowania u chorych na astmę oskrzelową i choroby alergiczne w okresie pandemii SARS-CoV-2.


/ Eksperci o alergiach w dobie pandemii / Mariusz Kielar
 
(Nie)zachwiana wiara w naukę
Halina Pilonis

Czy w dobie inżynierii genetycznej, medycyny personalizowanej i sztucznej inteligencji brak jednoznacznych odpowiedzi na pytania dotyczące koronawirusa nie zachwieje wiarą w naukę? Czy podważanie sensu istnienia takiej organizacji jak WHO będzie skutkowało brakiem zaufania do obiektywizmu badań naukowych w medycynie i przekonaniem, że decydują zawsze czyjeś interesy finansowe lub polityka? Zapytaliśmy o to polskich uczonych i klinicystów.


/ (Nie)zachwiana wiara w naukę / Halina Pilonis
 
Zaufanie w zwierciadle pandemii
Ewa Biernacka

Z zaufaniem jest tak, że trzeba mieć podstawy, by nim kogoś obdarzyć. A żeby mieć te podstawy, trzeba wiedzieć, co i dlaczego robią ci, którzy chcą, aby im ufano. Z prof. dr. hab. Pawłem Łukowem, kierownikiem Zakładu Etyki Instytutu Filozofii UW, rozmawia Ewa Biernacka.


/ Zaufanie w zwierciadle pandemii / Ewa Biernacka
 
Fejkowa pandemia
Marek Nowicki

Jeżeli ci wszyscy przywódcy nawet nas nie okłamują, to może przynajmniej się mylą? Jak mamy im ufać w sprawach drobnych, skoro nie byli w stanie przewidzieć problemów tak zasadniczych?


/ Fejkowa pandemia / Marek Nowicki
 
Wojna z infodemią
Krzysztof Boczek

Epidemia koronawirusa to okazja dla propagandzistów, by podsycać chaos, a u ludzi, którzy przestają racjonalnie myśleć, zasiać ziarna destrukcji.


/ Wojna z infodemią / Krzysztof Boczek
 
Nieznośna lekkość nieodbycia
Małgorzata Solecka

Nie udało się odwołać wyborów 10 maja ani ich przesunąć, nie udało się też ich przeprowadzić. Jeśli prawdą jest powiedzenie, że ryba psuje się od głowy, to co powiedzieć o kraju, w którym wybory głowy państwa przypominają kiepską południowoamerykańską telenowelę, ewentualnie sitcom klasy D?


/ Nieznośna lekkość nieodbycia / Małgorzata Solecka
 
Świeży powiew powietrza
Krzysztof Boczek

Widok mężczyzny, który codziennie przez 40 minut biegał po dachu swojego domu był tak surrealistyczny, że na długo zostanie mi w pamięci. Michał Madejski, ratownik z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, opowiada o misjach medycznych, którymi kierował we Włoszech i w Kirgizji.


/ Świeży powiew powietrza / Krzysztof Boczek
 
Obywatel czy mieszkaniec?
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Kryzys uwypuklił konflikt pomiędzy rządem a samorządem. Mimo zapewnień, że nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo Polaków, ważniejsza wydaje się wizerunkowa partia szachów, rozgrywana przez rządzących.


/ Obywatel czy mieszkaniec? / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Kaganiec dla sygnalistów
Krzysztof Boczek

Kneblują usta lekarzom, zwalniają ich z pracy i atakują fizycznie. Sygnaliści nawet giną, wypadając z okien szpitali – bo ujawnili skalę epidemii i zaniedbań władz czy dyrekcji placówki.


/ Kaganiec dla sygnalistów / Krzysztof Boczek
 

MSWiA

Transplantacja komórek macierzystych u ciężko chorych na COVID-19

Podanie podłączonym do respiratorów chorym z ciężką niewydolnością oddechową komórek mezenchymalnych (MSC) – szczególnej populacji multipotencjalnych komórek mających zdolność przekształcenia się w różne typy komórek dojrzałych – okazało się pomocne w opanowaniu burzy cytokinowej i dało czas na właściwe zadziałanie układu immunologicznego pacjenta.


MSWiA / Transplantacja komórek macierzystych u ciężko chorych na COVID-19 /
 
Komórki MSC ratują najciężej chorych na COVid-19

U dziesięciu na dwunastu (83%) chorych z COVID-19 z wymagającym leczenia respiratorem zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS – acute respiratory distress syndrome), których poddano medycznemu eksperymentowi leczniczemu z wykorzystaniem leku remestemcel-L, osiągnięto pomyślny wynik leczenia.


/ Komórki MSC ratują najciężej chorych na COVid-19 /
 
Zdalna opieka ginekologiczna?
Anna Jarosz

To nie jest dobry czas dla kobiet. Nie dość, że prowadzenie domu, w którym kłębią się wszyscy domownicy jest w obliczu pandemii trudne, to jeszcze nie można w prawidłowy sposób zadbać o swoje zdrowie.


/ Zdalna opieka ginekologiczna? / Anna Jarosz
 
Jednym głosem o szczepieniach

O roli pielęgniarki w systemie ochrony zdrowia oraz znaczeniu Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach rozmawiamy z dr. Pawłem Żukiem, prezesem zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach.


/ Jednym głosem o szczepieniach /
 
Fit for practice
Katarzyna Cichosz

„The NMC exist to protect the public” – takie hasło pojawiło się kilka lat temu na stronach internetowych brytyjskich Izb Pielęgniarek i Położnych. Dlaczego w kraju Florence Nightingale izby te chcą chronić społeczeństwo przed własnymi – jak dotąd – doskonałymi pielęgniarkami? Otóż wszystko zaczęło się od skandalu.


/ Fit for practice / Katarzyna Cichosz
 
Zmniejszenie stosowania antybiotyków, mikroflora jelitowa a zapadalność na astmę u dzieci
Joanna Goldberg

Częstość występowania astmy u dzieci w niektórych krajach Europy i Ameryki Północnej zmniejsza się. Postuluje się, że zmniejszenie zachorowalności na astmę wiąże się bezpośrednio ze zmniejszoną podażą antybiotyków i pośrednio przez zmiany w mikroflorze jelitowej.


/ Zmniejszenie stosowania antybiotyków, mikroflora jelitowa a zapadalność na astmę u dzieci / Joanna Goldberg


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot