„Służba Zdrowia” nr 85-92 z 16 listopada 2017 r.


archiwum 2017
 
Terapia potrzebna od zaraz
Renata Furman

Kto się zna na zdrowiu? Wszyscy. To udowodnił już Stańczyk. A kto się zna na systemie ochrony zdrowia? Też wszyscy, a już szczególnie liderzy partii politycznych. Zwłaszcza w czasie kampanii wyborczych. Wtedy doskonale wiedzą, jakie są wady systemu, jakie pilne potrzeby, jaki kierunek zmian wyznaczyć.


/ Terapia potrzebna od zaraz / Renata Furman
 
Przeklęta dekada
Małgorzata Solecka

6 proc. PKB na zdrowie już w 2025 roku – obiecuje rząd Beaty Szydło. Problem w tym, że tę obietnicę już słyszeliśmy – dekadę temu, gdy Prawo i Sprawiedliwość oddawało władzę. Zmieniały się rządy, zmieniały się notowania złotego, polska gospodarka przeżywała gorsze i lepsze chwile – tych ostatnich było na szczęście znacznie więcej. Jedno się nie zmieniało: ochrona zdrowia w ogóle, a nakłady publiczne w szczególności nigdy nie były traktowane tak, jak powinny. Bilans dziesięciu lat rządów PO i PiS w ochronie zdrowia to okrągłe zero.


/ Przeklęta dekada / Małgorzata Solecka
 
Mapa samoasekuracji
Maciej Biardzki

W odpowiedzi na protest rezydentów Ministerstwo Zdrowia skierowało na posiedzenie rządu, a następnie do sejmu, obiecywany od ponad roku projekt ustawy o finansowaniu systemu opieki zdrowotnej. Jego podstawowym elementem jest legendarna już mapa dojścia do finansowania na poziomie 6,0% PKB w roku 2025.


/ Mapa samoasekuracji / Maciej Biardzki
 
Straciliśmy te dwa lata
Małgorzata Solecka

Z dr. Maciejem Pirógiem, doradcą zarządu Konfederacji Lewiatan, prezesem Polskiej Unii Szpitali Specjalistycznych rozmawia Małgorzata Solecka


/ Straciliśmy te dwa lata / Małgorzata Solecka
 
Sieć w realu
Andrzej Sośnierz

Od lat ministrowie nie zajmują się poprawą funkcjonowania systemu, ale z lubością rozdają pieniądze, jeśli je przypadkiem mają lub tropią afery wśród tych, których nie lubią, a teraz nielubiane są placówki niepubliczne


/ Sieć w realu / Andrzej Sośnierz
 
Alfabet protestu
Małgorzata Solecka

Od 2 do 28 października 2017 r. prowadzili rotacyjną głodówkę. Wychodzili
na ulice i place miast – z plakatami, ulotkami, megafonami. Oplakatowali szpitale i poradnie. Uruchomili zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB. I zdecydowali,
że będą wypowiadać klauzule opt-out. Oni: rezydenci. Czyli – lekarzyki, wielbiciele kanapek z kawiorem i egzotycznych kierunków wakacyjnych. Zapraszamy do lektury „Alfabetu protestu rezydentów”. Ku pamięci.


/ Alfabet protestu / Małgorzata Solecka
 
GIS na bis
Marek Nowicki

Może w ten sposób trzeba właśnie rozbrajać ruch antyszczepionkowy – przez sięganie po styl popularny, zwyczajny, nie nadęty naukowymi argumentami?


/ GIS na bis / Marek Nowicki
 
Krok bez precedensu
Marek Balicki

Głównym źródłem finansowania świadczeń gwarantowanych jest składka na ubezpieczenie zdrowotne, której pobór zależy przede wszystkim od liczby zatrudnionych oraz poziomu wynagrodzeń


/ Krok bez precedensu / Marek Balicki
 
Uciec przed polityką
Halina Pilonis

Rządzący, bez względu na opcje polityczne, używają tych samych wypróbowanych narzędzi do radzenia sobie z protestem. Twierdzą, że ma on charakter polityczny lub że strajkującym chodzi tylko o własne interesy, które niekoniecznie są dobre dla reszty społeczeństwa. Poza tym odwracają uwagę mediów, ogłaszając np. rekonstrukcję rządu i powołują zespół do rozwiązania sygnalizowanych problemów, wierząc, że czas wszystko rozwiąże.


/ Uciec przed polityką / Halina Pilonis
 
120 godzin tygodniowo
Krzysztof Boczek

– Rezydenci w USA są najbardziej wykorzystywaną grupą zawodową, jaką spotkałam w swoim życiu – mówi dr Pamela Wible, która od lat bada zjawisko samobójstw wśród lekarzy.


/ 120 godzin tygodniowo / Krzysztof Boczek
 
Desperacja rezydentów
Krzysztof Boczek

Ostre protesty rezydentów to w niektórych państwach chleb powszedni. Są rozganiani armatkami wodnymi, pałowani, bici, a nawet... torturowani. Dochodzi do ich masowych aresztowań.


/ Desperacja rezydentów / Krzysztof Boczek
 
Jak Czesi dopięli swego
Nastazja Pilonis

– Pomimo wszelkich przeciwności i przykrości, które spotykają was podczas walki o lepszy system ochrony zdrowia, musicie pozostać solidarni. Nie wolno dać się podzielić. Najważniejsza jest solidarność między lekarzami starszymi i młodszymi, bogatszymi i biedniejszymi – mówi szef czeskiego samorządu lekarskiego, dr Milan Kubek.


/ Jak Czesi dopięli swego / Nastazja Pilonis
 
Tornado wraca?
Halina Pilonis

Dwa lata temu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapowiedział, że wraz
z resortem rozwoju pracuje nad projektem „tornado”, którego głównym założeniem będzie wprowadzenie preferencji i zachęt dla firm farmaceutycznych inwestujących
w Polsce. Tornado nie nadeszło. Odszedł za to wiceminister. Pomysł jednak nie umarł i dziś wraca w nieco zmodyfikowanej formie.


/ Tornado wraca? / Halina Pilonis
 
Brak wiadomości to dobra wiadomość?
Małgorzata Solecka

– Wprowadzenie sieci szpitali odbyło się płynnie. Pacjenci nie odczuli zmiany systemu, czego dowodem jest brak wiadomości w mediach. Gdyby działo się coś niepokojącego, dziennikarze by o tym informowali – przekonywał po trzech tygodniach funkcjonowania sieci minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wystarczy jednak posłuchać głosów ekspertów, dyrektorów szpitali, wreszcie – samych pacjentów, by urzędowy optymizm ministra opatrzyć dużym znakiem zapytania.


/ Brak wiadomości to dobra wiadomość? / Małgorzata Solecka
 
Finansowanie ochrony zdrowia: Według potrzeb czy możliwości?
Witold Paweł Kalbarczyk

Jeszcze zanim rozpoczął się głodowy protest rezydentów, nie było w Polsce chyba nikogo, kto twierdziłby, że system opieki zdrowotnej w naszym kraju nie wymaga zmian. Recept na zmiany jest wiele, a wystawiają je zarówno ci, którzy wiedzą, o czym mówią, jak i ci, którzy lepiej, żeby przynajmniej w tej sprawie nie zabierali głosu.


/ Finansowanie ochrony zdrowia: Według potrzeb czy możliwości? / Witold Paweł Kalbarczyk
 
Finansowanie świadczeń zdrowotnych w badaniach klinicznych
Daria Wierzbińska

Obowiązujący obecnie art. 37k ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne („PF”), wprowadzony na mocy nowelizacji, która weszła w życie 1 maja 2011 r., miał wyeliminować problemy związane z ustaleniem podmiotu obowiązanego do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z badaniem klinicznym. Przepis ten – określając świadczenia, których koszty zobowiązany jest pokryć sponsor – posługuje się jednak pojęciami, które stwarzają pole do nadinterpretacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia. A to oznacza problemy dla sponsorów.


/ Finansowanie świadczeń zdrowotnych w badaniach klinicznych / Daria Wierzbińska
 
Żyjemy w epoce postprawdy
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Masz wybór – wylecz raka chemioterapią lub lewatywą z kawy. Ty decydujesz o swoim życiu – taki przekaz płynie dziś z sieci i mediów. Wiara w terapie niekonwencjonalne to dziś przejaw wolności, a nie ignorancji. Czy należy z nią walczyć?


/ Żyjemy w epoce postprawdy / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Hospicja nie odbierają nadziei
Katarzyna Cichosz

Rozmowa z dr hab. n. med. Katarzyną Muszyńską-Rosłan, zastępcą kierownika Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, członkiem Rady Fundacji „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci, członkiem Rady Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej.


/ Hospicja nie odbierają nadziei / Katarzyna Cichosz
 
Mory i smętarze
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

„Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas, Panie!” – wołali kiedyś wierni w kościołach w okresach epidemii, klęsk żywiołowych i narodowych nieszczęść. Ale te słowa błagalnej modlitwy to nie tylko wyraz lęków będących dawniej codziennością ludzkiej egzystencji. To także dowód trwającej przez wieki bezradności lekarzy wobec „złego powietrza”, czyli moru bądź zarazy, która co rusz zbierała śmiertelne żniwo.


/ Mory i smętarze / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Zapalenie błony naczyniowej oka
Elżbieta Borek

ZBNO to choroba, w której przebiegu pojawiają się niecharakterystyczne objawy i zaburzenia widzenia. W przebiegu ostrego zapalenia tęczówki oko jest zaczerwienione, bolesne, pojawia się światłowstręt, łzawienie, niewyraźne widzenie. Przewlekłe zapalenie tęczówki oraz zapalenie części pośredniej błony naczyniowej są postaciami ZBNO, które rozwijają się podstępnie i są zazwyczaj rozpoznawane przypadkowo, zwykle gdy dochodzi już do rozwoju poważnych powikłań miejscowych.


/ Zapalenie błony naczyniowej oka / Elżbieta Borek
 
Rak płuca: priorytety na bocznym torze
Mariusz Kielar

W naszym życiu spotykamy się czasem z przejawami tzw. pokrętnej logiki, dla których trudno znaleźć logiczne wytłumaczenie. Bo „pokrętnie” to trochę „na opak”, odwrotnie, niż być powinno. Przynajmniej dla większości z nas. Czy pozbawienie nowoczesnego wsparcia w walce z nowotworem numer jeden w Polsce można traktować jako efekt logiki mniejszości?


/ Rak płuca: priorytety na bocznym torze / Mariusz Kielar
 
SYRIA: anihilacja służby zdrowia. JEMEN: lekarze od roku bez pensji
Krzysztof Boczek

W północnej i środkowej części Syrii, ostro bombardowanej od września br., szpitale albo przestały istnieć, albo zamykają swoje podwoje w obawie o życie personelu i pacjentów.


/ SYRIA: anihilacja służby zdrowia. JEMEN: lekarze od roku bez pensji / Krzysztof Boczek


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot