„Służba Zdrowia” nr 13-16 z 19 lutego 2007 r.


archiwum 2007
Niemożliwe? Możliwe!
Aleksandra Gielewska

Publiczne szpitale w Polsce, jak cały publiczny system opieki zdrowotnej, cechują przecież zdolności i moce unikatowe: są one w stanie wykonywać zadania na pozór niemożliwe do wykonania oraz są zdolne funkcjonować i gospodarować w warunkach czystego absurdu ekonomicznego. I - co jest już zupełnym fenomenem - w zdecydowanej większości radzą sobie zupełnie nieźle, wychodząc mimo wszystko "na swoje". (...)


 
Pro vita et spe
Elżbieta Borek

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Pro vita et spe" przy ul. Dietla w Krakowie mieści się przy jednej z bardziej ruchliwych ulic miasta, ale nie rzuca się w oczy. Poza ludźmi, dla których jest przeznaczony, mało kto wie o jego istnieniu. To chyba jedyna w Polsce przychodnia lekarska dla więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i dzieci holokaustu. Funkcjonuje już 19. rok, dzięki finansowej pomocy niemieckich fundacji i stowarzyszeń. (...)


/ Pro vita et spe / Elżbieta Borek
Sejm poprawia podwyżkę
Halina Pilonis

Prace nad nowelizacją ustawy podwyżkowej rozbudziły nadzieje lekarzy i pielęgniarek na dodatkowe pieniądze. Nowela nie zwiększy jednak puli środków, rozszerzy natomiast krąg uprawnionych do otrzymania podwyżek. Przy okazji prac nad nowelizacją ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń prezes NRL Konstanty Radziwiłł upomniał się o podwyżki dla rezydentów i stażystów. Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia KK NSZZ "S" Maria Ochman przypomniała posłom, że ustawą nie zostali też objęci pracownicy zatrudnieni po 30 czerwca 2006 r. (...)


Przeszczepy płuc w Wielkopolsce
SIEL

Jeszcze w tym roku specjaliści z Kliniki Torakochirurgii AM w Poznaniu zaczną przeszczepiać płuca. Przygotowania do transplantacji tego narządu trwają w Poznaniu już od kilku lat. Zespół kierowany przez prof. Wojciecha Dyszkiewicza przeszedł już niezbędne szkolenia w Zabrzu, a także w ośrodkach zagranicznych. Rozpoczęcie wykonywania nowych zabiegów ułatwi torakochirurgom możliwość korzystania z nowego bloku operacyjnego, oddanego niedawno do użytku. (...)


Nowa pracownia CT
MM

Działające zaledwie od 10 miesięcy w warszawskim Szpitalu Bielańskim Centrum Diagnostyczne ENEL-MED wzbogaciło się o nową pracownię tomografii komputerowej, wyposażoną w nowoczesny sprzęt pozwalający rozszerzyć zakres świadczonych usług. Oprócz dostępnych do tej pory badań angiograficznych, zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej, rezonansu magnetycznego i radiologii klasycznej wkrótce będzie się tutaj wykonywać również CT głowy, szyi, kości, stawów, jamy brzusznej i klatki piersiowej, CT wieloodcinkowe, angio CT głowy, bronchoskopię i kolonoskopię wirtualną oraz badania uwapnienia naczyń wieńcowych. (...)


Premier torpeduje pomysł ministra
Aleksandra Kurowska

Wszyscy narzekają, że w systemie ochrony zdrowia jest za mało pieniędzy. Pomysły, jak to zmienić, budzą jednak kontrowersje. Minister Zbigniew Religa chciał nawet przez chwilę, by pobierać od pacjentów dodatkowe opłaty; został za to skarcony przez ekspertów i premiera Jarosława Kaczyńskiego. Pomysł i tak prawdopodobnie by się nie przyjął, bo za te dodatkowe opłaty Polacy nie mogliby ominąć kolejki, ani otrzymać np. lepszych implantów. Konstytucja gwarantuje bowiem obywatelom równy dostęp do opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Z. Religa zaproponował zatem jedynie zróżnicowane hotelowe warunki w szpitalu i ewentualnie wybór własnego lekarza prowadzącego. (...)


Order Uśmiechu dla doktora Bartka
Bogdan Nowak

W Teatrze Polskim w Szczecinie odbyła się uroczystość pasowania na Kawalera Orderu Uśmiechu Bartosza Arłukowicza, lekarza i społecznika. Dr Bartosz Arłukowicz jest pomysłodawcą cyklicznej imprezy charytatywnej "Cały Szczecin śpiewa dzieciom", dzięki której udało się zebrać ponad 30 tys. zł. na budowę Oddziału Onkologii Dziecięcej PAM. Osoby, które chcą się wspólnie bawić, wspomagają jednocześnie finansowo budowę szpitala. We wspólnym śpiewaniu biorą udział politycy, aktorzy, urzędnicy, studenci, sportowcy, mieszkańcy osiedli i okolicznych miasteczek. (...)


Gwarancja wysokiej jakości
MM

Szpital Bielański w Warszawie uzyskał ostatnio kilka certyfikatów: ISO 9001 (zarządzanie jakością), ISO 14001 (zarządzanie środowiskowe), 18001 (zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy) oraz HACCP (zarządzanie produkcją bezpiecznej żywności). Szpitalne laboratorium diagnostyczne - Synevo Bielany - jako pierwsze i jedyne laboratorium szpitalne w Polsce otrzymało akredytację ISO/IEC 17 025. W porównaniu z ISO 9001, norma ISO/IEC 17 025 zawiera nie tylko wymagania dotyczące organizacji laboratoriów, ale jest dodatkowo rozszerzona o wymagania odnośnie do kluczowych procesów wpływających na jakość wyników badań laboratoryjnych, ich wiarygodność i rzetelność. (...)


PiS chce lustrować szefów publicznych szpitali, centrali i oddziałów NFZ

Czy fiskus sobie poradzi?
Aleksandra Kurowska

Wkrótce każdy będzie mógł sprawdzić, jaki majątek mają prezydent RP z małżonką, ministrowie, szefowie NFZ, ZUS, PZU i ich lokalnych oddziałów, dyrektorzy państwowych firm oraz instytucji samorządowych, w tym szpitali. Rząd przyjął projekt ustawy, zobowiązującej wszystkich wyższych funkcjonariuszy państwowych i samorządowych do ujawnienia majątków swoich i współmałżonków. (...)


Implanty w mózgu
SIEL

W Poznaniu przeprowadzono 2 operacje zaliczane przez chirurgów laryngologów do najtrudniejszych: wszczepienia implantów ślimakowych bezpośrednio do pnia mózgu. Na przeprowadzenie 12-godzinnych zabiegów zdecydował się największy światowy autorytet w zakresie wszczepiania implantów do pnia mózgu - profesor Vittorio Coletti z Werony. Asystował mu prof. Witold Szyfter, kierownik Kliniki i Katedry Otolaryngologii AM w Poznaniu. (...)


Na ratunek - OSP
Marcin Mikos

Wójt Gdowa nie ukrywa, że OSP jest jego "oczkiem w głowie". Ochotnicy mogą się pochwalić profesjonalnym sprzętem ratowniczym i gaśniczym. 3 jednostki OSP z tej gminy zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. - Brakuje nam tylko karetki. Czas dotarcia pogotowia do niektórych części gminy znacznie przekracza 15 minut. Dlatego w Gdowie konieczne jest utworzenie miejsca stacjonowania karetki pogotowia ratunkowego. Walczymy o to od lat. Mam nadzieję, że po ostatnim wypadku będzie to już tylko formalność - mówi wójt Zbigniew Wojas. (...)


Szpital Pluszowego Misia
Jan Osiecki

Szpital Pluszowego Misia sprawił, że ulubiona maskotka 6-letniego Mateusza została szybko wyleczona z odry, a chłopczyk przekonał się, co go może czekać w przychodni czy szpitalu. W przedszkolach w całym kraju są otwierane szpitale dla pluszaków. Celem tej akcji jest oswojenie dzieci ze szpitalem i zmniejszenie ich stresu podczas prawdziwej wizyty u lekarza. (...)


Naśladowcy miłosiernego Samarytanina
RF

11 lutego po raz 15., jak zadecydował papież Jan Paweł II, obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w Polsce odbyły się liczne spotkania przedstawicieli instytucji i osób prywatnych angażujących się w opiekę nad chorymi. Podczas uroczystego spotkania w Sali Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie po raz pierwszy w historii wręczone zostały nagrody i wyróżnienia imienia św. Kamila. (...) W kategorii "Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję na rzecz chorych i cierpiących" nagrodę otrzymała dr hab. n. med. Joanna Mikulska-Meder, wicedyrektor ds. lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - za godną naśladowania, szlachetną postawę troski, życzliwości i pomocy okazywanej każdemu pacjentowi. Wyróżnienie otrzymał prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy - za determinację w działaniu na rzecz przestrzegania praw pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne. (...)


Pięć gwiazdek
Halina Kleszcz

Bezboleśnie, bezpiecznie, bez pieniędzy - to misja zwycięskiego Oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie, który zajął I miejsce w Polsce (ex aequo ze Szpitalem im. F. Żaczka w Pucku) w 4. edycji akcji "Rodzić po ludzku", organizowanej przez "Gazetę Wyborczą". Wzięło w niej udział 413 szpitali oraz 40 tys. kobiet, które wypełniły ankiety. Zwycięski oddział zdobył 5 gwiazdek za nowoczesny trakt porodowy i 5 serc za nastawienie personelu do pacjentek. (...)


Komornik - reaktywacja
Roman Szełemej

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 9 stycznia 2007 r. spadło na służbę zdrowia jak przysłowiowy "grom z jasnego nieba". Wrażenie zaskoczenia (powszechnego, niestety) wśród urzędników administracji publicznej odpowiedzialnych za służbę zdrowia bliskie było zdumienia. No i się zaczęło. Gorączkowe pytania, wątpliwości i zasadniczy problem: jak uniknąć egzekucji komornika względem wpływów na konto szpitala? Pytania im prostsze, tym trudniejsze i bardziej kłopotliwe. No, bo jak to możliwe, że Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało się na skądinąd spodziewany werdykt? (...)


Dolny Śląsk

Komorniczy problem
Ewa Krupczyńska

Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu od 1 lutego nie ma ani złotówki na koncie. Pieniądze, które miały wpłynąć w końcu stycznia, powędrowały od razu na konto komornika. Z dnia na dzień szpital, w skład którego wchodzą 22 kliniki i 48 poradni specjalistycznych, został bez środków na działalność leczniczą i pensje dla pracowników. ASK jest zadłużony na 178 mln zł. (...)


Pomorskie

Pożyczka ostatniej szansy
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Mało brakowało, by wkrótce po werdykcie Trybunału Konstytucyjnego z 9 stycznia komornik nie zgarnął pieniędzy, które pomorski oddział NFZ zamierzał przekazać najbardziej zadłużonym szpitalom na Pomorzu za świadczenia medyczne wykonane w grudniu 2006 r. Najbardziej zagrożone zajęciem były konta Akademickiego Centrum Klinicznego AMG oraz lecznic w Malborku, Starogardzie Gdańskim, Nowym Dworze i Dzierżążnie. Robimy wszystko, by komornik nie wszedł na konta naszych placówek - twierdzi Leszek Czarnobaj, wicemarszałek odpowiedzialny za ochronę zdrowia w pomorskim samorządzie. (...)


Mazowsze

Połowa zadłużona
JO

Z 90 mazowieckich szpitali ponad połowa ma spore długi. I nie jest to problem tylko mniejszych placówek w małych powiatach. W Warszawie na skraju bankructwa balansuje połowa z 40 szpitali. Tylko w zeszłym roku komornicy zajęli w stolicy przeszło 37 mln zł na poczet długów. Mazowiecki NFZ nie podał "SZ" szczegółowych danych. - Mogę tylko powiedzieć, że bardzo poważne kłopoty ma 20 z 40 stołecznych szpitali. Nie mogę jednak mówić o konkretnych kwotach, ponieważ dyrektorzy cały czas negocjują z wierzycielami i ujawnienie tych danych może im zaszkodzić - przekonuje Jerzy Serafin, rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ. Według niektórych źródeł długi mazowieckich szpitali mogą sięgać nawet 500 mln zł. (...)


Wielkopolska

Marszałkowskie co roku lepiej
SIEL

Właścicielem największej liczby szpitali w Wielkopolsce jest marszałek województwa, sprawujący nadzór nad 27 jednostkami. Ich łączne zadłużenie nie przekracza 27 mln zł. Największy dług wygenerował Szpital Wojewódzki w Kaliszu (5,8 mln zł zobowiązań wymagalnych). Dobra kondycja szpitali marszałkowskich to efekt restrukturyzacji oraz przekształceń, do których doszło w 2006 r. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego skonsolidował kilka szpitali, co przyniosło istotne oszczędności. Zniknęła też perspektywa gigantycznych nakładów, jakie trzeba byłoby ponieść na dostosowanie do obowiązujących norm najstarszych budynków, bo te wyłączono z użytkowania. (...)


Małopolska

Komornicy nie pukają do drzwi
(e)

Na tle kraju sytuacja szpitali Małopolski nie wygląda najgorzej; 70 szpitali podległych starostom i marszałkowi jest w sumie zadłużonych na ponad 267 mln zł. Mimo to komornicy nie zapukali dotąd do drzwi żadnego z nich. Dyrektorzy szpitali dogadują się z wierzycielami, ci wyrażają zgodę na rozłożenie spłaty długów na raty. Najbardziej zadłużony jest Szpital Uniwersytecki - ma blisko 60 mln zł zobowiązań wymagalnych, ale znalazł się na liście 8 szpitali, które jeszcze w tym roku mają otrzymać pomoc z Ministerstwa Zdrowia. (...)


Diagnoza
Andrzej Sośnierz

Po kilku miesiącach zmagań udało mi się już chyba rozpoznać większość dysfunkcji Narodowego Funduszu Zdrowia. Firma wymaga głębokiej naprawy, ale żeby tę naprawę zaprojektować, potrzeba było czasu na dobre zdiagnozowanie jej licznych schorzeń. Z tego od razu płynie wniosek, że jeśli kolejni prezesi tej instytucji funkcjonowali zaledwie kilka miesięcy, to nie mieli żadnych szans, żeby się zabrać za uzdrawianie NFZ, nawet jeśli tego chcieli. A chorób można się tu naliczyć bez liku. (...)


PANOPTICUM

Gorący kartofel
Marek Wójtowicz

Rozumiem szybką, typowo "chirurgiczną" reakcję ministra zdrowia na wieść o kłopotach Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pomstujące na system opieki zdrowotnej dolnośląskie matki dzieci z chorobami nowotworowymi w każdym wywołały przymus niesienia pomocy, co od lat jest podstawą sukcesu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy chciał pomóc i mam nadzieję, że Wielka Orkiestra również tej pomocy natychmiast udzieliła. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Tylko nie do szpitala!
Janina Banachowska

Przywiózł ją sąsiad samochodem, miała przysłonięte ręcznikiem lewe oko. - Co się stało? - spytałam. - Jo se ino chciałak porąbać drwa na podpałke, wyciągałak gałęzie z całej kupy, ta wyskocyła i buch mnie w oko, i tera boli - wyjaśniała kobieta. Oglądnęłam oko. Było podbiegnięte krwią, łuk brwiowy był już zasiniony i tkliwy. Zbadałam dokładnie, nic się tam złego nie działo. Złamania łuku brwiowego ani uszkodzenia rogówki nie było, musiała odruchowo zamknąć oczy przed nadlatującą gałęzią. (...)


Minister bardzo przeciętny
Jan Osiecki

Zbigniew Religa nie poznał jeszcze oceny wystawionej mu przez premiera. Podpowiadamy Jarosławowi Kaczyńskiemu: lekarze, dyrektorzy szpitali i politycy zajmujący się służbą zdrowia wystawili ministrowi w naszym teście mocną trójkę. Premier zwleka z podaniem do wiadomości publicznej ocen ministrów wystawionych podczas trwającego kilka tygodni przeglądu resortów. Spróbowaliśmy podsumować i ocenić pracę Zbigniewa Religi. Poprosiliśmy polityków zajmujących się ochroną zdrowia, szefów szpitali i lekarzy o wystawienie ministrowi szkolnych stopni za jego działania. Wyniki są ciekawe; niestety, minister oceniony został jako przeciętny. (...)


Pomoc dla szpitali - dla wszystkich czy niektórych?
Zbigniew Religa / Ewa Kopacz

Tylko 8 z 30 najbardziej zadłużonych szpitali dostało od rządu obietnicę pomocy. Reszta będzie musiała radzić sobie z długami sama. Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zaproponowała zadłużonym placówkom pomoc w wysokości 750 mln zł; kwota ta będzie wypłacana przez 3 lata. W tym roku na ratowanie szpitali przed egzekucją komorniczą Ministerstwo Zdrowia będzie miało do dyspozycji 150 mln zł. Czy w tej sytuacji należy sprawiedliwie dzielić biedę, dając wszystkim szpitalom jakąś pomoc, czy pomóc tylko niektórym? (...)


Będzie lepiej? Będzie normalniej
Marcin Kautsch

Ostatni okres w życiu społecznym i politycznym w Polsce trudno określić mianem pasma sukcesów. Mimo to coraz mocniej wierzę, że sprawy idą w dobrym kierunku. Spróbujmy, co nie jest łatwe, zapomnieć na chwilę o polityce i przyjrzeć się sektorowi ochrony zdrowia. Patrząc nań nieco z boku, można zaobserwować kilka zjawisk, które muszą napawać optymizmem. Wygląda bowiem na to, że zaczyna być coraz bardziej normalnie. A cóż bardziej pocieszającego niż świadomość, że zaczynamy odchodzić od absurdów i sztuczności na korzyść tego, co naturalne? (...)


Z DROGI...

Itd.
Andrzej Musiałowicz

Ostatnie wydarzenia, czyli zawał wielokomorniczy, pozwalają nabrać dystansu i powtórzyć stare prawdy. "Słyszałeś? To posłuchaj". Bo sytuacja będzie się powtarzała, nie wiadomo tylko, z jaką częstotliwością oraz czy i kiedy ktoś wreszcie ten zaklęty krąg przerwie. Pierwsza stara prawda: przestańmy udawać, że "drobne pieniądze" (teraz 1 mld zł) cokolwiek zmienią. System wymaga gruntownego remontu i zbudowania solidnych podstaw. A na to trzeba czasu i znacznie większych pieniędzy. (...)


OKIEM DYREKTORA

Cyklon
Janusz Atłachowicz

Od względnego spokoju, w jakim zakończył się poprzedni rok, weszliśmy pod koniec stycznia w oko cyklonu. Cyklon wywołało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, umożliwiające komornikom zajmowanie całości pieniędzy na kontach szpitali. Wcześniej mogli zajmować tylko 25%. I znów rozgorzała dyskusja na temat finansowania systemu ochrony zdrowia, a szpitali w szczególności. Orzeczenie będzie bardzo dotkliwe dla ok. 5% szpitali, tych najbardziej zadłużonych. (...)


Nieuczciwe klauzule w umowach o świadczenie usług medycznych
Aleksandra Kunkiel-Kryńska

Na poziomie wspólnotowym problematyka nieuczciwych klauzul w umowach z konsumentami została uregulowana w Dyrektywie 93/13 z 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich1. Co ważne, pozwala ona traktować usługi medyczne jako usługi konsumenckie. W Polsce rozwiązania przyjęte w prawie wspólnotowym zostały implementowane do Kodeksu cywilnego i są kontrolowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie zakładów opieki zdrowotnej posługują się zazwyczaj różnorakimi standardowymi formularzami/wzorcami umownymi przy zawieraniu umów z konsumentami. Mogą one przybierać formę regulaminów/umów o świadczenie usług medycznych, a także ogólnych warunków umów, w szczególności umów abonamentowych. (...)


Niewolni najmici
Krzysztof Maśliński

Znacząca większość personelu medycznego wykonuje swój zawód w więcej niż tylko jednym miejscu zatrudnienia. Niezależnie od formy, jaką zatrudnienie to przyjmuje, w podpisywanych przez pracowników umowach dość często zawierany jest zakaz prowadzenia przez nich działalności konkurencyjnej. Kiedy i w jakim zakresie jest on skuteczny? (...)


Bezpieczna antybiotykoterapia
GM

Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbakteryjnych było tematem spotkania zorganizowanego w ramach kampanii "Lek Bezpieczny" w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W opinii ekspertów lekarze w Polsce wciąż ordynują leki z tej grupy bez uzasadnienia, nie biorąc pod uwagę wynikających z tego skutków - narastającego zagrożenia lekoopornością. Jej szerzeniu się sprzyja stosowanie antybiotyków, mimo że nie przynosi to korzyści (np. w wirusowym zakażeniu dróg oddechowych), ale także za krótki lub zbyt długi czas antybiotykoterapii oraz zbyt niskie (subinhibicyjne) dawki leku. (...)


Kardiologia - zastój czy postęp?
Witold Ponikło

Szczególny rozkwit przeżywa w ostatnich kilku latach LVAD (Left Ventricular Assist Device) - mechaniczna pompa wspomagająca pracę osłabionego serca. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest doraźne stosowanie 2 sztuk LVAD, co pozwala na wspomaganie obydwu komór chorego serca. LVAD stosowane jest dla 3 rodzajów pacjentów: oczekujących na przeszczep serca, po operacji serca, wymagających trwałego implantu. Dobre efekty stosowania LVAD w tych przypadkach skłoniły kardiologów do badań klinicznych nad trwałą implantacją tego urządzenia. (...)


KARDIOLOGIA

Kardiomiopatie (1)
Andrzej Tomaszewski

Kardiomiopatie są bardzo ciekawą grupą schorzeń mięśnia sercowego, a ich pojęcie stale się zmienia. Definicję kardiomiopatii pierwotnej wprowadził Goodwin, określając ją jako przewlekłą lub podostrą chorobę mięśnia sercowego o nieznanej przyczynie, z częstym zajęciem wsierdzia, a niekiedy również osierdzia. Najnowsza klasyfikacja kardiomiopatii, opublikowana w 2006 r., została oparta na wytycznych American Heart Association i dzieli kardiomiopatie na: pierwotne (genetyczne, mieszane, nabyte) i wtórne. (...)


REUMATOLOGIA

Badania laboratoryjne w diagnostyce wczesnego reumatoidalnego zapalenia stawów
Agnieszka Głowska

Reumatoidalne zapalenie stawów (rzs) jest przewlekłym, niszczącym, autoimmunologicznym procesem zapalnym, obejmującym struktury stawów obwodowych i tkanki otaczające stawy. Nieleczone prowadzi do trwałego kalectwa. Jak większość układowych chorób tkanki łącznej, rzs cechuje się odmiennym przebiegiem klinicznym u różnych pacjentów. Bywają postacie o łagodnym, a nawet samoograniczającym się przebiegu, jak również ciężkie manifestacje choroby z szybką dezintegracją struktur stawowych i zajęciem ważnych dla życia narządów wewnętrznych (głównie serca i płuc). Ciężka postać skraca życie pacjenta nawet o ok. 10 lat. (...)


INTERNA

Poinfekcyjne zapalenie kłębuszków nerkowych
Andrzej Steciwko, Agnieszka Muszyńska

Powikłaniem infekcji toczącej się w organizmie może być poinfekcyjne zapalenie kłębuszków nerkowych. Choroba może mieć przebieg zarówno ostry, jak i przewlekły, dotyczy głównie dzieci i młodzieży, ale w ostatnich latach częstość jej występowania wzrasta także u dorosłych. Do schorzenia dochodzi przy udziale kompleksów immunologicznych powstających w reakcji na antygen (bakteryjny, wirusowy, grzybiczy) i odkładających się w kłębuszkach nerkowych, co powoduje ich uszkodzenie. Typowe dla tej choroby są zarówno ogólne objawy kliniczne, jak i dość charakterystyczne zmiany w badaniu ogólnym moczu. (...)


Diagnostyka laboratoryjna oparta na... fusach
PAP, tk

Naukowcy z Monash University w Australii opracowali szybką, tanią i skuteczną metodę oddzielania osocza od elementów morfotycznych krwi. Pozwoli ona na wykonywanie wielu rozmaitych testów bez konieczności wysyłania próbek do laboratorium. Nowa metoda oparta jest na tej samej zasadzie, którą w latach 20. ubiegłego wieku opisał Albert Einstein na przykładzie fusów pływających w filiżance herbaty. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Jakub Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Centralne sterowanie czy urynkowienie?
Jan Nowak

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuł w "SZ" z 8 stycznia pod tym właśnie tytułem. Jakkolwiek zgadzam się z generalnymi tezami autora, to nie mogę się powstrzymać od podniesienia paru wątpliwości. Karta ubezpieczenia zdrowotnego jest słabym nośnikiem dla punktów, informacji klinicznej, zdjęć RTG czy jakichkolwiek innych informacji o pacjencie. Choćby dlatego, że jej dostępność w momencie udzielania świadczeń nie jest gwarantowana. Sprawny system opieki zdrowotnej musi radzić sobie z sytuacjami udzielania świadczeń bez karty (karta zgubiona lub zniszczona, np. w wypadku, którego konsekwencją jest potrzeba leczenia). (...)


Minister łamie prawo
Anna Mackiewicz

Prezydium ORL w Zielonej Górze wyraża głębokie oburzenie wypowiedzią Pana ministra Piechy na łamach "Służby Zdrowia" z 18.12.2006 r. ("Potrzeba nam optymizmu i refleksji") dotyczącą zarówno obligatoryjnej przynależności do izb lekarskich, jak i utrudniania szkolenia młodym lekarzom przez samorząd zawodowy. Niestosowne wydaje się, że minister - członek rządu RP, wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości, z premedytacją łamie prawo nie płacąc ustawowych składek członkowskich. Uważamy również, że skoro Pan minister nie czuje się lekarzem, jak sam powiedział, powinien zrzec się prawa wykonywania zawodu. (...)


IT Medica 2007 w Katowicach pod patronatem "SZ"

Świadczenie bez długopisu
Katarzyna Strzałkowska

Praca chirurga polegająca na czuwaniu nad precyzyjnością telechirurgicznego robota? Diagnoza pacjenta za pomocą komputera i zdalna opieka w domu po hospitalizacji? Kilkusekundowe przeglądanie historii choroby poprzez kliknięcie myszką? Na pytanie, czy w Polsce jest to możliwe, odpowiadali uczestnicy konferencji "IT Medica 2007 - informatyzacja w służbie zdrowia", która odbyła się 7 lutego w Katowicach. Uczestniczyło w niej ponad 200 lekarzy i menedżerów opieki zdrowotnej. (...)


II Konferencja Naukowa Instytutu Aterotrombozy w Warszawie

Choroba całego życia
MM

Aterotromboza - groźne dla życia następstwo wieloletniego odkładania się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych - rozpoznawana jest nierzadko już u dzieci. Wymaga interdyscyplinarnego podejścia; w zapobieganiu i leczeniu tej choroby powinni uczestniczyć specjaliści z różnych dziedzin, m.in. kardiolodzy, neurolodzy, chirurdzy naczyniowi, interniści i pediatrzy. Działający od 2005 r. Instytut Aterotrombozy zorganizował 20 stycznia II Konferencję Naukową "Aterotromboza - choroba całego życia", w której wzięli udział lekarze różnych specjalności z całego kraju. Szczególną uwagę poświęcono czynnikom ryzyka aterotrombozy oraz jej wczesnemu wykrywaniu u dzieci i młodzieży. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot